Huncutság, bank a neved

Valami megmozdult nálunk is a bankkölcsönöket illetően. A képviselőház elfogadta azt a törvényjavaslatot, miszerint abban az esetben, ha a hitel nem haladja meg a 150 ezer eurót és a hitelező valamilyen okból nem tudja tovább törleszteni a kamatos részleteket, a bank köteles elfogadni a garanciaként megállapított ingatlant és ezzel megszűnik a szerződéses kapcsolat a két fél között. Magyarán kvittek lesznek. Az eddigi gyakorlat szerint, ha a bank nem tudta úgy értékesíteni az ingatlant, hogy annak az ellenértéke fedezze a felvett kölcsön és a kamatok teljes összegét, akkor behajthatta követeléseit még az örökösök örököseitől is. Véget vetettek egy olyan kapcsolatnak, amelyben általában az egyik félnek csak jogai, a másiknak csak kötelességei vannak, ugyanakkor minden kockázat csakis az egyik felet terheli.

Tehát valami megmozdult nálunk is, mégpedig jó irányba. Ezt onnan gondolom, mert nagy az ellenállás a banki szektor részéről. Már odáig fajultak a dolgok, hogy tegnap a jegybank kormányzója azzal riogatott minden tévé-híradóban, hogy Románia makrogazdasági mutatói az utóbbi negyedszázad alatt soha nem volt ekkora veszélyben, mint napjainkban. Értsd alatta, hogy egy ilyen krízishelyzetben a bankok képviselnék a stabilitást, ergo, békén kell őket hagyni. Apokaliptikus véget jósol, amennyiben törvényerőre emelkedik a bankok (enyhe) megregulázása. Ez már csak azért sem igaz, mert volt már ebben az országban, nem is olyan régen, 400%-os évi infláció, meg közel 10%-kos államháztartási hiány. Ma az infláció a nulla körül mozog, az államháztartási hiány 3% alatt van, az ország eladósodása a bruttó hazai termék függvényében a legalacsonyabbak közé tartozik az EU-ban, 37%-os.

Tisztában vagyok azzal, hogy semmi újat nem mondok, de mementóként azért érdemes egy kis kitérőt fordítani rá. A 2008-as válság előtt, a nagy ingatlan-bumm idején, a bankok boldog-boldogtalannak kínáltak kölcsönt (a mi megőrzésre letett pénzünket), nem igazán volt szempont a hitel garanciája. A bank tudta, hogy a síron túl is követelheti tőlem a pénzt. A sok hitel természetesen óriási kamatokat generált, ezekből a kamatokból osztogatták önmaguk számára a magánszektor messze legmagasabb béreit. Óriási bónuszokat vihettek haza. Így történhet meg, hogy ma, egy banki takarítónőnek nagyobb a fizetése, mint egy kezdő diplomásnak. És itt a lényeg. A hangsúly mindig a kamaton van. Az alapösszeg már nem annyira érdekes számukra, mert az a mi pénzünk. Azonban a kamat már a bank pénze. A banki alkalmazottaké. Arra viszont ügyelni kell. Ha netán lekötsz egy kölcsönt 20 évre, de közben megütötted a lottó-főnyereményt és le akarod tudni egy év után, a kamatot ki kell fizetni az ominózus 20 évre.

E felelőtlen monetáris politika eredményeként kapott napjaink arisztokráciája, politikus, újságíró, tévé tulajdonos milliós kölcsönöket euróban, egy-két napos felületes, formai elbírálás után. Semmi nem számított, csak jöjjön a kamat!

Nem győzöm ismételni. A kölcsön maga nem a bank pénze. Tehát kevésbé érdekli. Ha elvész a mi pénzünk, legrosszabb esetben csődöt mond, bezár, de az alkalmazottak a felvett bónuszokból élnek utána is mint Marci Hevesen. Mi pedig ott maradunk a semmivel.

Szerintem a bank a gazdasági élet legcinikusabb, legkapzsibb, legembertelenebb szereplője. Az angol köznyelv jellemzi őket a legtalálóbban: esernyőt kínál és ad napsütéskor és akkor veszi vissza, amikor elered az eső. Már eleve csalásra, a partnere becsapására készül az, aki az apró betűkbe dugdossa a lényeget. Ez az apróbetűs átverés a biztosítóknál is bevált módszer. A Nemzeti Bank által megállapított alacsony alapkamat mellett, ma már oda jutottunk, hogy a kereskedelmi bankok már készítik elő a terepet a letéteseknél, hogy a közeljövőben már nem is kapnak kamatot a letett pénzük után, sőt, átcsaphat negatív kamatba. Értsd alatta, hogy ha leteszel 1000 pénzt, év végén kapsz érte 995-öt. Így most már érdeklődéssel figyelem, mikor érkezik el az idő, amikor a bank felé kevesebbet kell visszafizetni, mint a felvett kölcsön.

Addig is, kaptam egy ajánlatot a bankomtól, miszerint, ha személyi kölcsönt akarok felvenni hitelkártyára, már havi 1,84%-os kamattal vihetem is. Érthető nem? Csábító is. Kis szám, nem robban. De ez, éves szinten, 22%-ot jelent! Ahhoz a nulla kamathoz képest, amit nekem adnak évente az ott letett pénzemért.

2016. március 17

Previous
Previous

Egy szellemi fellegvár hanyatlása

Next
Next

Norvég pedagógia