Fogat mosunk? Öblögetünk?
Időben kissé eltávolodtunk már a kiváltó eseménytől, de a téma aktualitásából mit sem veszített.
Történt ugyanis az elmúlt hónapban, hogy a kolozsvári RMDSZ figyelmességének köszönhetően meghívót kaptam egy találkozóra dr. Magyar Bálinttal, a magyarországi művelődés- és közoktatásügy miniszterével. Érdekelt a személyisége, mert felfigyeltem már rá, amikor négy éve az SZDSZ kampányfőnöke volt, és hangsúlyosabban, amióta tárcavezető lett.
A kolozsvári személyes kapcsolat csak megerősítette a róla eddig alkotott jó véleményem. Roppant jóérzésű, magabiztos fellépésű, folyamatosan szép magyar beszéd, karizmatikus, intelligens és művelt embert láthattam, immár nem csak a televízióból.
A következő sorokkal nem szeretnék csorbítani semmit ezen az imázson, hanem csak rávilágítani olyan – általam vélt – igazságokra, amelyeket Magyar Bálint nem tudhat, nem érezhet, és hozzá hasonlóan, még nagyon sokan az anyaországból.
A párbeszéd menetében utolsóként, az egyik kérdező (Abodi Nagy Béla, ha emlékezetem nem csal) túllépte a fesztív, kicsit merev, ugyanakkor néha kedélyeskedő hangulatot, és kérdései kényelmetlenek lettek, szemmel láthatóan zavarva házigazdává változott vendégünket. Alig burkoltan célzott és kérdezett arra, hogy az SZDSZ-es miniszter – kívülállóként — mennyire ismeri Erdélyt, annak történelmét, hagyományait, mi a véleménye az azóta aláírt vatikáni-magyar szerződésről és konkrétan az erdélyi történelmi egyházak szerepéről.
Azt elismerem, a kérdés sugallatában az is benne volt, hogy nem azért szeretik az SZDSZ-t, mert a történelem, a hagyományok és az egyházak szerepét valaha is túlértékelte volna. De erre fel kellett készülni – akár emocionálisán is. Magyar Bálint – túlmenően a viselkedésében érzékelhető irritáltságon – infantilis érvekkel igazolta erdélyi kötődéseit (édesanyja Kolozsváron született, ő maga segélyt hozott '89 decemberében stb.). Kikérte magának tehát a kívülálló-t, ugyanakkor kissé eltúlzott vehemenciával kijelentette, hogy nem tud egyetérteni olyan jelzők fokozásával, mint „magyar - magyarabb", mert: „az anyaországi parlamentben is sokan vannak olyanok, akik reggel a hazával, a nemzettel, a piros-fehér-zölddel mosnak fogat és öblögetnek. A hazát az ember intim szférájában, diszkréten kell szeretnie, mint az édesanyját, nem formalizálodás a fentiekkel”, jelentette ki a miniszter. Na, ez az a pont, ahol vitatkoznék, és kiegészíteném az általa mondottakat, így talán enyhítem a kérdezőn csattanó, maró gúnyt is, amelyhez nemcsak hallgatólagos egyetértésüket adták a prezídium hazai tagjai. Állítom, hogy az erdélyi magyar közösséggel szemben a miniszter úr (és nem csak ő) igenis kívülálló. Számára a magyarsága egy természetes állapot, mind nemzetiségi mind állampolgári szinten. Mi, az erdélyiek, ezt egy egészen más közegben éljük meg: kisebbségként. Nekünk nemcsak az állampolgári jogainkért, hanem magyarságunkért is meg kell küzdenünk. Az én generációm szinte az anyatejjel szívta be a „nekünk vigyázni kell, mi magyarok vagyunk" intést. Egész életünket ez a küzdelem, a bizonyítás és a fennmaradás kényszere határozza meg. Nekünk bizony a haza egy fájdalmas veszteséget juttat eszünkbe, a nemzet szó kihozza belőlünk a „csakazértis"-t, míg a piros-fehér-zöld és a Nemzeti ima itt tényleg életben tartó fohász.
Mindez az anyaországi magyar számára alanyi jogként jelentkezik. Ő csak a magyar „öblögetőkkel" kell szembesüljön, míg mi a román nacionalista és xenofób erőkkel is. Nálunk a törvény erejével akarták (?) nemzeti szimbólumaink használatát letiltani, történelmünket átmagyarázni, nem-tanítani, felhígítani, elsorvasztani, kiutálni az országból több mint egy évezred után – és még hosszan sorolhatnám.
Amíg az SZDSZ-nek azok a gondjai, hogy a Vatikánnal kötött szerződés után elsorvadnak az állami (önkormányzati) oktatás és túlsúlyba kerülnek az egyházi iskolák, nálunk pontosan az egyházi oktatási intézmények biztosítanák magyarságunk megmaradását, kivédve ezzel az állami iskolákban bármikor megjelenhető korlátozásokat. Nálunk az egyház volt a diktatúra éveiben is – és jobbára még ma is – az összefogó erő, templomainkban énekelhettük csak Himnuszunkat. Széles szórású magyar szót hallani és olvasni csak a Partium-bélieknek adatott meg, ez is az anyaországi tévéből. Sokezer erdélyi a Partiumban töltötte szabadságát csak ezért az élményért. Minket itt „bozgoroknak" (hontalanoknak) minősítenek, odaát pedig románoknak. Sok esetben kell lenyelnünk az anyaországiak lekezelő modorát, amelynek a gyökere az ottani viszonylagos jólétből fakad (pedig ott is sok a sírás!), elfeledkezve arról, hogy ebben benne van az a bizonyos, több mint 2000 USD/fő adósság, nem csak az önerő.
Mindezt Magyar Bálint – és még sokan mások – nem élte és éli meg ebben a formában. Nem érezheti, nem nyomasztja az állandó riadókészültség, amelyben a „határon túli" (határon inneni) magyarság él, tüskéit állandóan kimeresztve. Maradjunk tehát annyiban, hogy mégiscsak kívülálló, és van magyar meg magyarabb. Nekünk fontos a „fogmosás" és az „öblögetés" is, mert itt ez nem feltétlenül demagógia.
U i.: Ezért sajnálom, hogy ügyvezető elnökünk elnézést kért dr. Magyar Bálinttól a „provokatív" kérdésekért. Nem kellett volna.
Különben reggel, fogmosás és öblögetés közben mondja be a kolozsvári rádió, hogy Funar polgármester fel akarja újítani a Mátyás- és Szent György-szobrot. Ezért „ideiglenesen" le kell venni a talapzatról. Miként reagálja le ezt a magyar és a magyarabb?!
Fehér László – közgazdász, a Gloria nyomda- és kiadó vállalat igazgatója
Megjelent 1997 07 07 (Szabadság – Kolozsvár)